Jaki klucz dynamometryczny wybrać?
To doskonały moment na klucz dynamometryczny!
Klucz dynamometryczny jest już podstawowym wyposażeniem mechaników, a w profesjonalnym warsztacie musi być ich minimum kilka sztuk. Narzędzie przydaje się rolnictwie, przemyśle u miłośników dwóch kółek i coraz częściej doceniają je amatorzy, a to, dlaczego? Bo nasz dynamometr daje gwarancję dokręcenia śruby z odpowiednią siłą.
Dokręcanie śrub "na oko" może być bardzo ryzykowne w wielu przypadkach. Wielu producentów coraz częściej wymaga od mechaników używania dynamometru np. gdy dokręcamy głowicę silnika, świece żarowe, delikatne nakrętki z tworzyw sztucznych, koła w samochodzie. W tych i wielu innych przypadkach precyzję zapewni klucz dynamometryczny.
Klucz dynamometryczny - co to? do czego służy?
Używamy klucza dynamometrycznego do dokręcania śruby z określoną mocą, podaną najczęściej przez producenta. Klucz dynamometryczny zapewni nam dokręcenie śruby zgodnie z zaleceniami. Oznacz to, że zapobiegniemy zbyt mocnemu dokręceniu śruby co w konsekwencji może doprowadzić do zerwania gwintu, przekręceniu śruby lub złego użytkowania urządzenia. Używając klucza dynamometrycznego nie przykręcimy również śruby zbyt lekko.
Precyzyjne dokręcenie śruby jest niezwykle ważne tam, gdzie łączą się ze sobą dwie części z miękkich metali. W samochodach jest to np. głowica. Złe dokręcenie głowicy wiąże się z uszkodzeniem uszczelki a w konsekwencji może zepsuć cały silnik. Do przykręcania głowic idealnie nada się klucz dynamometryczny MJW 3/8" od 19-110 Nm.
Pozostając w tematyce samochodów. Czy zdarzyło się Wam samemu wymieniać koła w aucie? Sezon wulkanizacyjny w pełni a ty nieprzygotowany? Kto nie miał takiego przypadku, niech pierwszy rzuci kamieniem. Co wtedy robimy? kolejka w serwisie wulkanizacyjnym na 4 godziny czekania w konsekwencji sami wymieniamy koła. W takich sytuacjach nie możemy zapomnieć o użyciu klucza dynamometrycznego 1/2" zapewni on dokręcenie śrub w naszym aucie z odpowiednią siłą, zapewniając nam bezpieczną jazdę.
Oczywiście są to tylko przykłady użycia kluczy dynamometrycznych, w wielu przypadkach nie zdajemy sobie nawet sprawy że powinniśmy chwycić w dłonie dynamometr.
Jak używać klucza dynamometrycznego?
Ważne informacje
- Gdy usłyszysz charakterystyczne kliknięcie z klucza natychmiast przestań dokręcać śrubę lub nakrętkę. Będziesz miał pewność że nie przekroczyłeś ustawionej przez siebie siły dokręcenia
- Przed użyciem klucza upewnij się że zablokowałeś jego ustawienie
- Po użyciu klucza, odstaw go do opakowania z ustawioną wartością minimalną
- Czyszcząc klucz nie używaj rozpuszczalników